"Ciepłe Mieszkanie" - ogłoszenie o naborze
Wójt Gminy Nieborów ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć obejmujących wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w ramach Programu „Ciepłe Mieszkanie”, realizowanego na terenie Gminy Nieborów, skierowany do osób fizycznych i do wspólnot mieszkaniowych posiadających od 3 do 7 lokali mieszkalnych.
Ciepłe Mieszkanie
Wnioski przyjmowane będą od dnia ogłoszenia o naborze do dnia 30.09.2025 r. lub do wyczerpania środków finansowych otrzymanych na realizację zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
W ramach Programu dofinansowaniu podlegać będą przedsięwzięcia rozpoczęte nie wcześniej niż data podpisania przez Beneficjenta umowy o dofinansowanie z Gminą Nieborów.
Wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami należy składać w formie papierowej w Urzędzie Gminy Nieborów, pokój 208, korzystając ze wzoru wniosku dostępnego na stronie internetowej Urzędu Gminy Nieborów, stanowiącego załącznik do Regulaminu udzielania dotacji celowych w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie", realizowanego na terenie Gminy Nieborów.
CEL PROGRAMU
Program Priorytetowy „Ciepłe Mieszkanie” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych, poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych (przez budynek mieszkalny wielorodzinny, dla potrzeb Programu, należy rozumieć budynek mieszkalny, w którym wydzielono więcej niż dwa lokale, w tym przynajmniej dwa samodzielne lokale mieszkalne).
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?
Beneficjentem końcowym Programu jest:
1) osoba fizyczna, posiadająca tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, zlokalizowanym na terenie Gminy Nieborów wynikający z:
- prawa własności
- ograniczonego prawa rzeczowego
- najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy, realizująca przedsięwzięcie będące przedmiotem dofinansowania oraz spełniająca kryteria dochodowe określone w Programie
2) wspólnota mieszkaniowa obejmująca od 3 do 7 lokali mieszkalnych.
NA CO?
DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Wsparciem objęte będą przedsięwzięcia polegające na demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, tj:
- pompa ciepła powietrze / woda,
- pompa ciepła powietrze / powietrze,
- kocioł gazowy kondensacyjny,
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie,
- ogrzewanie elektryczne lub podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania Programu (w tym do węzła cieplnego znajdującego się w budynku).
Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła,
- zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym i/lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
- Przedsięwzięcie obejmujące:
1) demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe służących na potrzeby 100% powierzchni ogrzewanej w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (cwu) tj.:
- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączem
- pompa ciepła powietrze / woda
- pompa ciepła powietrze / powietrze gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
- kocioł gazowy kondensacyjny
- kotłownia gazowa (przyłącze gazowe i instalacja wewnętrzna,
- kocioł gazowy kondensacyjny, opłata przyłączeniowa, dokumentacja projektowa)
- kocioł zgazowujący drewno o podwyższonym standardzie
- kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
2) dodatkowo przedsięwzięcie może obejmować:
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompy ciepła do cwu)
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
- wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy (ornitologiczna, chiropterologiczna).
- Przedsięwzięcie obejmujące zakres z pkt 1 + dodatkowo zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach Programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
- Przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a obejmujące:
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż)
- wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy
- zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach Programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA
DLA OSÓB FIZYCZNYCH
Wysokość dofinansowania dla beneficjentów końcowych uzależniona jest od dochodów beneficjenta lub beneficjenta i osób w jego gospodarstwie domowym.
DLA WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH
TERMINY
- Rozpoczęcie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego to poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić nie wcześniej niż data zawarcia umowy o dofinansowanie przez beneficjenta końcowego z Gminą Nysa. Koszty poniesione wcześniej będą uznawane za niekwalifikowane.
- Zakończenie przedsięwzięcia przez beneficjenta końcowego (data wystawienia ostatniej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego lub innego dokumentu potwierdzającego wykonanie prac) oznacza rzeczowe zakończenie wszystkich prac objętych umową o dofinansowanie, pozwalające na prawidłową eksploatację zamontowanych urządzeń.
- Okres kwalifikowalności kosztów poniesionych przez beneficjentów końcowych nie może przekroczyć 31.12.2025 r.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie Programu „Ciepłe Mieszkanie”:
https://czystepowietrze.gov.pl/cieple-mieszkanie
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:
pokój 208, nr tel. 46 838 56 13 wew. 208
UWAGA - WAŻNE!
- Jakiekolwiek prace i zakupy związane z realizacją Zadania w lokalu mieszkalnym, na które przysługuje dotacja, nie mogą być poczynione przed dniem podpisania umowy dotacyjnej. Data wystawienia pierwszej faktury nie może nastąpić wcześniej niż data zawarcia umowy o dofinansowanie przez Beneficjenta z Gminą Nieborów.
- Stan prawny lokalu, na który składany jest wniosek o udzielenie dotacji, musi być w pełni uregulowany.
- Urząd Gminy Nieborów informuje, że nie współpracuje z żadnym z wykonawców w zakresie zadań objętych niniejszym Programem. Tym samym wybór wykonawcy jest swobodną decyzją Beneficjentów.
- zakończenie realizacji przedsięwzięcie musi nastąpić do 31.12.2025 r.
- warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.
- w przypadku, gdy w lokalu mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% lokalu mieszkalnego, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
- szczegółowe warunki udzielania dofinansowania zawarte są w Regulaminie udzielania dotacji celowych w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie", realizowanego na terenie Gminy Nieborów.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Jarosław Papuga - Wójt Gminy Nieborówdata wytworzenia: 2024-09-12
- opublikował: Paweł Tartanusdata publikacji: 2024-09-12 12:51
Uchwała i Zarządzenia
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Krzysztof Osóbka - Przewodniczący Rady Gminydata wytworzenia: 2024-06-28
- opublikował: Paweł Tartanusdata publikacji: 2024-09-12 13:19
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Jarosław Papuga - Wójt Gminy Nieborówdata wytworzenia: 2024-09-11
- opublikował: Paweł Tartanusdata publikacji: 2024-09-12 13:25
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Jarosław Papuga - Wójt Gminy Nieborówdata wytworzenia: 2024-09-11
- opublikował: Paweł Tartanusdata publikacji: 2024-09-12 13:25
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Jarosław Papuga - Wójt Gminy Nieborówdata wytworzenia: 2024-09-11
- opublikował: Paweł Tartanusdata publikacji: 2024-09-12 13:25